دانشگاه هاروارد

استراتژی دانشگاه هاروارد جهت خروج از رکود یک بنگاه اقتصادی

استراتژی دانشگاه هاروارد جهت خروج از رکود یک بنگاه اقتصادی

بازار ها

الف: بازار پر رونق:

بازاری است که تقاضا نسبت به عرضه بسیار بالاست و عرضه کننده با هر قیمتی و هر کیفیتی محصول و خدمات خود را ارائه کند، مشتری خواهان آن محصول است. مانند خودرو پراید که شرکت سایپا به قیمت ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال عرضه کرد و در عرض کمتر از یک روز، چندین  هزار خودرو پراید  به فروش رفت. و یا عرضه دلار که هرچند موقت، ولی به قیمت های نجومی به فروش می رسد .

ب: بازار رقابتی:

بازاری است که عرضه و تقاضا یکسان هستند و بین عرضه کنندگان رقابت بر سر جذب مشتری به کمک علم بازاریابی و فروش و یا  کاهش قیمت از طریق تغییر در کیفیت، بسته بندی، پخش محصول و… صورت می گیرد. مانند تعدادی از شرکتهای تولید پفک و چیبس که از مواد خوراکی کم کردند و به نیتروژن داخل بسته چیبس اضافه کردند.

ج: بازار رکود:

بازاری که عرضه نسبت به تقاضا بیشتر می شود این بازار به دلیل کاهش شدید قدرت خرید مردم و کاهش گردش پول ، به بحران اقتصادی منجر می شود که در این دوره اکثر بنگاه های اقتصادی منجر به ورشکستگی می شوند. در ایران رکود اقتصادی از سال ۱۳۹۲ شروع شده و تا کنون ادامه دارد.

استراتژی دانشگاه هاروارد جهت خروج از بحران رکود بنگاه های اقتصادی:

  • هوشمندانه کار کردن ( Smarter):

طبق تحقیقات دانشگاه هاروارد ، قانونی در کشورهای صنعتی به ویژه کشور آلمان تصویب شده استکه شرکتهای بازرگانی باید ۶% از درآمد خود را صرف تحقیقات بازار کنند تا بتوانند طبق ذائقه مشتری، علائق و نظرات مشتریان، محصولات یا خدمات خود را عرضه کنند این در حالی است که این درصد برای شرکتهای ایرانی ۰/۰۱% می باشد.(یعنی هرچه که مدیرعامل حدس بزند نه تحقیق بازار). تحقیقات بازار برای شرکت ها به این دلیل مهم است که ما متوجه می شویم که مشتری ما چه چیزی نیاز دارد و نقاط قوت و ضعف شرکت ما برای رفع نیاز مشتری چیست و چگونه نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنیم

  • چالاکی شرکت ها (Faster):

چالاکی شرکت ها به معنی تطابق پیدا کردن با شرایط موجود محیط کاری که موقت یا دائم به وجود می آید. زمانی که رابطه قطر با کشورهای عربی همسایه خود مانند عربستان و امارات قطع شد، بسیار فرصت خوبی برای بازار ایران جهت صادرات محصولات ایرانی به وجود آمد ولی به دلیل عدم چالاکی شرکت های ایرانی، تجار ترکیه ای به سرعت وارد بازار قطر شدند و این بازار را به نفع خود مصادره کردند. و یا زمانی که قیمت دلار در ایران  ظرف چند ماه از ۳۸۰۰ تومان به تقریبا ۱۴۰۰۰ تومان رسید و از طرفی یارانه حامل های انرژی باعث شده که انرژی بسیار ارزان به دست مردم برسد، شرکتهایی در این دوره موفق بوده اند که توانستند محصولاتی را که با انرژی تقریبا رایگان تولید می شود را صادر کنند مانند دلالان  میوه به ویژه سیب.

۳_ موثر تر تولید کردن (Cheaper):

شامل سه مرحله است که عبارتند از:

  • Digital Attack :

طبق گزارش دانشگاه هاروارد ، مشاغل مهندسی تا ۱۵ سال دیگر، بسیار کم رونق هستند و حتی از بین هم می روند و جایگزین آنان نرم افزارها و ربات ها می شوند چرا که بسیار بهره وری بیشتری دارند. مثلا  در صنعت  فولاد کشور کره جنوبی  با استفاده از تکنولوژی جدید ( فناوری موج چهارم )کمتر از ۲ سال توانست جای ایران  ( فناوری موج دوم)،را در دنیا بگیرد .کشور کره در سال ۲۸۰ تن فولاد تولید می کند در حالی که در ایران این رقم بالغ بر حدود ۳۰ تن می باشد.

۲_ High Efficiency:

بهره وری بالا از نیروی انسانی . کشور چین در دنیا رتبه نخست را به خود اختصاص داده با ۹۷% بهره وری. کارمندان ایرانی متاسفانه با آمار بسیار پایین بهره وری مشغول به کار هستند . به طور میانگین در ادارات دولتی ۳۵ دقیقه در روز و شرکتهای خصوصی ۲:۲۰ دقیقه در روز.

۳_  Energy & Bank loans:

صرفه جویی در انرژی به دلیل هزینه بالا ( به استثناء ایران) و پرهیز در گرفتن وام بانکی. ایران یکی از گرانترین کشورهای دنیا در بهره بانکی است ( بیش از ۳۵%). هیچ کسب و کاری نیست که بتواند سودی به شما بدهد که فقط ۳۵% بهره بانکی بدهید. با توجه به افزایش ارز، کاهش فروش و کاهش قدرت خرید مردم به ۳۰% سال ۱۳۹۵، گرفتن وام بانکی مساوی است با خودکشی اقتصادی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *