چه کنیم که دیگران به راحتی جنس ما را تبلیغ و به فروش برسانند؟(NETWORK MARKETING)

بازاریابی شبکه ای NETWORK MARKETING:

همانطوري كه از نام آن پیداست، تعدادی از افراد، بازاريابي يك محصول برای رساندن آن به مصرف كننده بر عهده دارند. يك نماينده فروش ( که گاها  توزيع كننده ،‌ عضو ،‌ وابسته ، مشاور و یا شريك نیز نامیده می شود ) علاوه بر جذب مشتريان ،‌ آموزش نيروهاي تازه وارد را در جهت جذب مشتريان به عهده دارد.

بازاريابي شبکه ای در واقع هدف همه شركتهاست(هم شركتهاي داراي بازاريابي شبکه ای و هم شركتهاي فاقد آن). اگر زمانی شنيديد كه شرکتی اعلام کرد که ” در صورت معرفي يكي از دوستانتان به ما، در خريد بعدي از تخفيف برخوردار شويد” اين همان بازاريابي شبکه ای است . مشاغل تخصصي مانند پزشكان ، دندانپزشكان ، حسابداران ، آرایشگران، بوتیکها، مرگ و زندگیشان به مشتریاني بستگی دارد كه آنها را به ديگران معرفي مي كنند. تمام اين مشاغل تلاش مي كنند تا مشتريان کنونی شان تبليغ و بازاريابي محصولات و خدمات آنها را براي مشتريان بالقوه انجام دهند.

شركت های سنتي:

در شركت فاقد سيستم بازاريابي شبکه ای ، مدير و نمايندگان فروش که به وسيله شركت استخدام مي شوند. زماني كه مدير فروش بدليل افزايش حجم کارها قادر به اداره امور نباشد ، شركت مجبور به استخدام مدير ديگري در كنار مدير قبلي و يا ارتقاء يكي از نمايندگان فروش به مدير مي شود. اين همان حالت “چند عرضي “در بازاریابی است . یعنی، شركت در مقايسه با حالت چند سطحي تنها بطور افقي توسعه پيدا مي كند در حالي كه در بازاريابي شبکه ای سازمان بصورت عمودي رشد مي كند.

شركت بازاریابی شبکه ای :

يك شركت بازاریابی شبکه ای، ابتدا با ثبت نام فردي كه قادر به جذب مشتريان و نمايندگان فروش باشد كار را آغاز مي كند.

يك شركت بازاریابی شبکه ای، کمیسیون از فروش،پرداخت مي نمايد و نه حقوق ثابت،پس در اين روش شركت محدوديتي براي جذب مدير و نماينده فروش ندارد. اين حالت بدليل گسترش سريع شمار نمايندگان فروش آموزش ديده براي شركت به شدت سودآور است . اين مورد همچنين براي نمايندگان فروش سودمند است به اين دليل كه درآمدشان محدود به ميزان فروش خودشان نيست بلكه آنها همچنین از حجم فروش ساير نمايندگان درصد فروش دريافت می كنند.

تمامي شركتها ( چه شركت هاي بازاریابی شبکه ای و چه شركت هاي سنتي ) در يك خصوصیت با يكديگر مشترك هستند؛ آنها محصول يا خدماتي را ارائه مي دهند كه باعث بهبود زندگي مصرف كننده  مي شود. مادامي كه يك شركت داراي يك چنين محصول يا خدمتی باشد نيازمند اين هستند كه آنرا بطور گسترده معرفي كنند. آنها اين عمل را بوسيله توزيع آن انجام مي دهند.

انواع توضیع:

۱- فروشگاه در معرض دید مشتری ۲- پست مستقیم ۳- بازاریابی تلفنی ۴- اینترنت ۵- بازاریابی شبکه ای

هر يك از پنج روش فوق مي تواند از تكنيكهاي روش ديگر براي يافتن مشتريان استفاده كند. یعنی كروش خرده فروشي صرفا محدود به مراجعان حضوري نيست.خرده فروشي همچنين مي تواند در راديو ،‌تلویزيون ،‌ روزنامه ها ،‌مجلات به وسیله تبلیغات موثر،نگاه ها را به سوي فروشگاه خودش جلب کند و منجر به افزایش حضور مشتری در فروشگاه شود.

بطور مشابه يك توزيع كننده محصول در هر رده ای، در يك شركت بازاريابي شبکه ای مي تواند از چند يا همه چهار روش ذكر شده در بالا مشتري پيدا كند .

پس بازاريابي شبکه ای چيست؟مهمترين موضوع براي درك اين است كه توزيع هر محصولي به معني شناساندن محصول است. بازاريابي شبکه ای و ساير روشهاي عمده توزيع يك محصول حقيقتاً روشهايي هستند كه براي شناساندن محصول بكار مي روند.

 چرا بازاریابی شبکه ای یک روش اساسی و بنیادی است؟

به دلایل زیر، بازاریابی شبکه ای جز بهترین روشهای بازاریابی در دنیاست:

۱- يك شخص تجربه يك محصول يا خدمت ارزشمند را با ديگران به اشتراك مي گذارد( نه به اين دليل كه آنها سود مي برند، بلكه به اين دليل كه محصول ارزشش را دارد) . ” من ازش خوشم اومده ،‌ممكنه تو هم دوستش داشته باشي”.

۲- شخص ، ايده يك خريد را با ديگري به اشتراك مي گذارد. تاريخچه كسب و كار از همين جا آغاز شده است : من كسب و كار مورد علاقه ام را پيدا كرده ام ، شايد تو هم دوست داشته باشي با من در آن شريك باشي.”

۳- شخصي كه تجارتي را با ديگري به اشتراك مي گذارد زمانی، سود خواهد برد كه افرادي كه با او تجارت را شريك مي شوند نيز سود ببرند و اين فراتر از وظيفه است.

چنانچه شما به هسته اصلي بازاريابي سنتي برسيد خواهيد ديد كه يك شخص آگهي را مي نويسد و ۹۸ درصد افرادي كه آن را مي بينند به آن توجهي نمي كنند. ( يك بازارياب عالي تنها ۱۰ درصد پاسخ دريافت مي كند ، كه متوسط آن ۲ درصد است.)

اگر نگاهي به اطراف بياندازييد خواهيد ديد كه در روش بازاريابي سنتي چه تلاشهايي براي معرفي محصول به مشتري انجام مي شود و خواهيد ديد كه چه منابع و فعاليتهايي كه تلف مي شوند. حال آيا مي توانيد تصور كنيد شهري را كه در آن اثري از تبليغات نيست چقدر تميز خواهد بود؟ تصور كنيد تعداد درختاني كه به نام تبليغات مصرف مي شوند و موادي كه بعنوان زباله در زمين رها مي شوند.

  عوامل موفقیت کسانی که در این رشته از بازاریابی به درجات خوب و درآمدهای بالا رسیده‌اند چیست؟ Vincent J. Kellsey که مؤسس شرکت معتبر Direct Selling Women’s Alliance در زمینه فروش مستقیم و بازاریابی شبکه ای است، رعایت ۷ نکته زیر را برای بازاریابان شبکه ای لازم می داند که عبارتند از:

۱) هوشمندانه انتخاب کنید در هنگام انتخاب شرکت مناسب برای همکاری توجه به ۶ نکته ضروری است. نخست اینکه موضوع پایداری است. چه مدتی است که این شرکت در این تجارت در حال فعالیت است؟ دوم: مسأله کیفیت خدمات و محصولاتی است که مشتریان به آن‌ها نیاز دارند.اگر احساس کردید که محصولات فاقد کیفیت لازم است، از کار دست بکشید و وقت خود را تلف نکنید چراکه به شدت آبروی شما در معرض خط است.سوم: برنامه بازاریابی و میزان عدالت رعایت شده در آن است. آیا شرکت مورد نظر به‌قدری منصف است که با بخشندگی سود را بین زیرمجموعه های خود تقسیم کند؟ چهارم: پس زمینه مدیرعامل شرکت است. تحقیق کنید که مدیرعامل کیست و فعالیت‌های او آیا با فعالیتهای شرکت، یکپارجه است؟. پنجم: زمان بندی و نحوه مدیریت در شرکت است. اینکه به فعالیت‌های شرکت نگاه کنید و مطمئن شوید که شرکت در حال توسعه است. ششم : پشتیبانی، آموزش و سیستم تجارت است.

۲_ موضوعاتی که تدریس می شود را تمرین کنید برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای باید به مربیان خود گوش دهید و از آن ها یاد بگیرید. نحوه بوجود آمدن بازاریابی شبکه ای بر پایه تجربه کهنه کاران شرکت است. فعالیت‌هایی که مربی شما برای موفقیت انجام داده اند قابل تقلید هستند به شرطی که به آن ها گوش بدهید، یاد بگیریدشان و آن سیستم را دنبال کنید.

۳- سرگروه ها بسیار مهم هستند سرگروه های شما بسیار مهم هستند. چقدر از شما پشتیبانی می کنند؟ آیا با شما تماس می گیرند؟ آیا به اندازه ای که موفقیت خودشان برایشان ارزشمند است به موفقیت شما نیز ارزش قائل اند؟

۴- رهبری زیرمجموعه خود را در دست بگیرید در بازاریابی شبکه ای اصطلاحی به معنای یتیم وجود دارد. این اصطلاح برای تازه واردهایی به کار برده می شود که به تازگی وارد سیستم شده اند ولی کسی که آن ها را وارد سیستم کرده، خود به قدری سرش شلوغ است که زمان لازم برای آموزش آن ها را ندارد. شما اگر شخص جدیدی را وارد سیستم کردید، حداقل باید ۳۰ روز از او پشتیبانی کنید تا بتواند کار را به تنهایی ادامه دهد.

 ۵- از اینترنت استفاده کنید بسیاری از بازاریابان برای فروش محصولات خود از اینترنت استفاده می کنند. شما هم می توانید یک سایت شخصی راه بیاندازید و محصول مورد نظر را از طریق آن به فروش برسانید. در صورت بازاریابی اینترنتی مطمئن شوید که فعالیت های شما هرزنامه نخواهد شد.

۶_ از تجارت خود مراقبت کنید فعالیت شما یک تجارت است و همه تاجران مراقب تجارت خود هستند. بحث های حسابداری را جدی بگیرید و حتماً از یک حسابدار و وکیل که تخصص هایی در زمینه بازاریابی شبکه ای دارند کمک بخواهید.

 ۷_ کار روزانه خود را فعلاً تعطیل نکنید به هیچ وجه کار اصلی خود را تا وقتی که از میزان درآمد بازاریابی شبکه مطمئن نشده اید، ترک نکنید. مدتی را در شرکت سپری کنید و از کیفیت کاری آن ها مطلع شوید سپس اگر حقوقی مساوی یا بیشتر دریافت کردید، کار روزانه خود را ترک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *